ana sayfa    hakkımızda    reklam    iletişim     Getir
  Franchise Nedir?         Franchise Almak         Franchise Haberleri         Markalar         Fırsatlar         Franchise Kredisi         Danışmanlık         Hakkımızda  
"Franchise Nedir" ve daha bir çok sorunun yanıtını aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için danisman@franchiseturkey.com adresine e-posta atabilirsiniz.

    Franchise Nedir?  

    Franchise Kavramları Neler?  

    Franchise Nasıl Gelişti?  

    Franchising’in Bayilik ve Acentelikten Farkı Nedir?  

    Franchising Türleri Nelerdir?  

    Franchising Sisteminin 3 Ana Unsuru Nedir?  

    Neden Franchising Yapmalı?  

Franchising Nasıl Uygulanır?

    Franchisingle İş Kurmak  

    Franchising Size Uygun mu?  

    Franchising Nasıl Uygulanır?  

    Franchising Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?  

    Franchisor’a Sorulacak Sorular Ne Olmalı?  

    Franchise ve Franchisor’ın Yükümlülükleri Nelerdir?  

    Yurtdışına Franchising Veren Şirketler Nasıl Çalışır?  

    Franchise Alanlar Hangi Riskler ile Karşı Karşıya Kalır?  

    Franchise Veren Kuruluşlara Nasıl Ulaşırsınız?  

    Franchising Sisteminin Yararları Nelerdir?  

    Franchise Alırken 4 Noktaya Dikkat!  

Franchising Alırken

    Franchising Hakkında Daha Detaylı Bilgi  

    İş Dünyası Araç Muayene Bayiliği İçin Kuyruğa Girdi  

    Franchise Alırken 4 Noktaya Dikkat!  

    Franchise Alanın Riskleri  

    Firmalar Neden Franchising Verir?  

    Franchise Verenin Riskleri  

    Franchise Verene Yararları  

Franchising Verirken

    Franchise, Veren İçin Nasıl Yararlar Sağlar?  

    Franchise Verenin Riskleri  

    Franchise Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?  

    Bir Franchising Sözleşme Örneği  

    Şirketler Neden Franchising Verir?  

  * Bu sayfadaki bilgiler KobiFinans'dan alınmıştır.

Franchise NedirFranchising, birbirinden bağımsız iki taraf arasında oluşturulan sözleşmeye dayalı bir ilişkiyi tanımlıyor. En yalın anlatımıyla franchisingi, “hak sahibine verilen para karşılığında belirli sınai hakları ticari alanda kullanma izni” olarak özetlemek mümkün. Franchising sözleşmeleri, bir ürün, bir marka ya da bir hizmeti kapsıyor olabilir. İmtiyaz sahibi tarafın, belirli bir süre şartı ve bazı sınırlamalarla ticari işlerini yürütmek üzere bu hakkı ikinci bir tarafa devretmesi söz konusu. Franchising’in en önemli özelliği ise imtiyaz hakkını veren tarafın işin yönetim ve organizasyonu konusunda know-how yani bilgi ve destek sağlıyor olması.

Türkçe karşılığı “imtiyaz” olan franchise, İngilizce bir kelime. Fransızca “affanchir” olan franchise verme sözcüğünden türetilen franchisor ise “franchising imtiyaz verme” olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Buradan yola çıkarak yapılan tanımlamaya göre francihor; bir ürüne, hizmete veya bilgi birikimine, bunlara ait kalitesi kanıtlanmış ve başarılı bir markaya/isme sahip olup da, bunların satış dağıtım veya işletme hakkını belirli bir bedel karşılığı veren taraf anlamına geliyor. Franchisee ise, doğrudan veya dolaylı bir malı bedel karşılığında franchisor’un ticari adını/markasını, know-how’ını, iş görme ve teknik yöntemlerini, sistemini ve diğer sınai/fikri mülkiye haklarının kullanımını üstlenen taraf demek.

Bunlar dışında karşınıza çıkacak yabancı terimler “Franchisee Fee” ve “Royalty” olacaktır. Franchisee Fee; franchisee’nin, isim, marka veya sistemi kullanma hakkı karşılığında franchisor’a ödediği başlangıç bedeli anlamına geliyor. Türkçe karşılığı ile “giriş bedeli”. Yıllık ciro ve kardan, anlaşmada belirlenen oranlarda yüzde olarak ödenen royalty ise, bir lisans veya ticari marka sahibinin sahip olduğu hakları bir başkasına devretmesi karşılığında aldığı bedel demek. Bunun tam karşılığı olan Türkçe terim ise ‘lisans bedeli’.


Ana Sayfa     Hakkımızda     Reklam     İletişim    

Franchise Nedir?     Franchise Almak       Markalar       Fırsatlar       Eğitimler       Franchise Kredisi       Danışmanlık       Hakkımızda       Bizi Destekleyenler

Tüm Hakları Saklıdır.

  by eKolik